صفحه قبلی – صفحه بعدی

جمعیت

جمعیت زیرمجموعه ای از راه حل ها در نسل فعلی است. همچنین می توان آن را به عنوان مجموعه ای از کروموزوم ها نیز تعریف کرد. درباره جمعیت در GA، چند نکته را باید در نظر گرفت :

  • تنوع جمعیت باید حفظ شود در غیر این صورت ممکن است الگوریتم منجر به همگرایی زودرس شود.
  • اندازه جمعیت نباید بسیار زیاد باشد زیرا ممکن است باعث کند شدن GA شود، این در حالی است که جمعیت کوچکتر ممکن است برای یک  بلوغ خوب کافی نباشد. بنابراین، اندازه جمعیت مطلوب جمعیت باید با آزمایش و خطا تعیین شود.

جمعیت معمولا به صورت یک آرایه دو بعدی با ابعاد اندازه جمعیت در اندازه کروموزوم تعریف می شود.

مقداردهی اولیه جمعیت

دو روش اصلی برای مقداردهی اولیه یک جمعیت در GA وجود دارد:

  • مقداردهی تصادفی – جمعیت اولیه بصورت کاملا تصادفی ایجاد می شود.
  • مقداردهی اکتشافی – جمعیت اولیه با استفاده از یک روش اکتشافی شناخته شده برای مساله تولید می شود.

به تجربه بدست آمده است که کل جمعیت نباید با استفاده از روش اکتشافی مقداردهی شود، زیرا ممکن است جمعیت دارای راه حل های مشابه و تنوع بسیار کمی باشد. از طرفی به لحاظ آزمایشگاهی مشاهده شده است که این راه حل های تصادفی هستند که ما را به سمت راه حل بهینه می رساند. بنابراین، بجای مقداردهی کل جمعیت با راه حل های مبتنی بر اکتشاف، از یک جفت راه حل  حاصل از روش اکتشافی بعلاوه راه حل های تصادفی استفاده می کنیم.
همچنین مشاهده شده است که راه حل های اکتشافی اولیه در برخی موارد تنها تناسب جمعیت اولیه را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در نهایت، تنوع راه حل هاست که منجر به بهینه سازی می شود.

مدلهای جمعیتی

دو مدل جمعیتی پرکاربرد وجود دارد :
حالت پایدار – در GA حالت پایدار ، ما در هر تکرار یک یا دو فرزند را تولید و آنها را با یک یا دو والد از جمعیت جایگزین می کنیم. این مدل به GA افزایشی  نیز شناخته شده است.
تولید نسل – در یک مدل تولید نسل، ما n  فرزند که در آن n تعداد جمعیت است، تولید و در پایان هر تکرار کل جمعیت با جمعیت جدید جایگزین می شود.

صفحه قبلی – صفحه بعدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *